Börja med fordonet, inte kompressorn – Uppdaterade Bitzer 4NFCY / 4PFCY / 4TFCY
Fyra förskjutningar i en enskild produktlista · 24 V · R134a · 4 cylindrar · 500–3 000 rpm · 1 års garanti
Dokumenttyp: OEM-ersättningsproduktsfil | Plattform: Bitzer 4-serien | Skick: förnyad | Garanti: 1 år
- Översikt
- Rekommenderade produkter
- Fordonet: märke, modell och modellår — KING LONG HAISE från och med 2005 anges som passande för denna lista.
- Motormodellen om känd: 2,4, 2,0 D eller 2,2.
- Allt som går att läsa på den gamla kompressorn: slagvolym, en delvis modellkod eller formen på identifikationsplåten.
- En fotografi av monteringsytan och kugghjulet, vilket ställer in drivgränssnittet snabbare än något annat nummer.
- Systemnivå – IATF 16949-certifiering för kvalitetsstyrning inom bilindustrin, med en helprocesskontrollramverk byggt enligt ISO 9001-kraven, som omfattar mottagningskontroll, processkontroll under produktionen och provning av färdiga produkter.
- Plansnivå – anläggningen har godkänts vid en TÜV Rheinland-granskning på plats. Du är välkommen att ordna ett eget fabriksbesök eller en egen granskning.
- Komponentnivå – kärnkomponenter genomgår dynamisk balanstestning, elektrisk prestandatestning, hög/låg temperaturtestning och slitstarkhetstestning med interna instrument, samt 100 % inspektion av inkommande material.
- Frakt-nivå – SGS, BV eller TÜV kan utföra en inspektion innan frakt enligt en standard som du anger, t.ex. AQL-provtagning. Varorna fraktas först efter att inspektionen godkänts.
- Marknadstillträde – CE- och RoHS-kompatibilitetsdeklarationer kan utfärdas för fläkt- och motorprodukter enligt ditt målmarknad; FCC-krav kan tillämpas för Nordamerika. Motorlindningar, plastdelar och metall-delar uppfyller RoHS-kraven.
1. Numret på Kompressor Saknas ofta
De flesta busskompressorer når slutet av sin livslängd med identifikationsplåten antingen korroderad, målad över eller helt saknad. När detta händer är det omöjligt att arbeta framåt från ett delnummer — därför börjar denna sida från andra änden.
Du känner till fordonet. Du vet ungefärligen när det tillverkades. Börja där. Tillverkaren anger en fordonsspecifik passning för denna återanvända Bitzer-enhet, och den angivna passningen är ingångspunkten till sortimentet.
2. Vad listan säger om passning
Tillverkaren listar denna återanvända Bitzer-busskompressor för KING LONG HAISE från modellår 2005 och framåt, vilket täcker motorvarianterna 2.4, 2.0 D och 2.2. Det är den angivna passningen — inte ett allmänt påstående om att enheten passar varje coach med en Bitzer-liknande kompressor.
Om ditt fordon är en KING LONG HAISE från 2005 eller nyare besvaras frågan om passning av listan. Om det är någon annan plattform måste du istället använda identifikationsvägen i avsnitt 6.
3. Arbeta baklänges: Fyra slagvolymvariationer bakom en titel
Listan har titeln *4NFCY, 4PFCY, 4TFCY* — tre modellbeteckningar — men publicerar fyra slagvolymvärden: 655, 560, 470 och 390 cm³/varv. De fyra cylindernas borrdiametrar anges som 65 / 60 / 55 / 50 / 55 mm med en gemensam slaglängd på 49,5 mm.
Den kombinationen är viktigare än modellnamnen. Om titeln talar om vilken familj du befinner dig i, så anger borrdiametern och slagvolymen vilken specifik enhet du faktiskt håller i handen — och det är dessa siffror som ska jämföras med den enhet du ersätter.
Vad listan publicerar |
Värde |
Modellbeteckningar i titeln |
4NFCY, 4PFCY, 4TFCY |
Antal cylindrar |
4 |
Bored |
65 / 60 / 55 / 50 / 55 mm |
Slag |
49,5 mm |
Slagvolym |
655 / 560 / 470 / 390 cm³/varv |
Hastighetsområde |
500–3 000 rpm |
Kylmedel |
R134a |
Spänning |
24 V |
Fjäderfä |
2b |
Strömförbrukning |
≤ 62 W (angivet på sidan under en strömmärkning, registrerat som tryckt) |
Enskild brutto vikt |
34.000 KG |
Förpackningsstorlek |
42 × 38 × 38 cm |
Garanti |
1 år |
4. Anpassa borrning, slaglängd och cylindervolym till din enhet
En kompressor med fel cylindervolym i samma housing passar fysiskt men ger dålig prestanda eller överbelastning. Därför är de tre siffrorna i tabellen ovan de värden som bör jämföras med din gamla enhet innan du beställer.
1. Läs av skylten om den fortfarande är läsbar. Notera cylindervolymen i cm³/varv – denna enda siffra begränsar valet till en enda enhet.
2. Om det inte finns någon skylt, mät borrningen. Den offentliggjorda borrningsserien är 65 / 60 / 55 / 50 / 55 mm; borrningen identifierar cylindervolymsteget.
3. Kontrollera att slaglängden är 49,5 mm. Alla enheter i denna lista har samma slaglängd, så en annan slaglängd innebär en annan familj.
4. Bekräfta att remhjulet är typ 2B. I denna lista anges ett 2B-remhjul för denna återställda enhet.
5. Kylmedel och elektriskt gränssnitt
R134a och 24 V anges för denna enhet. Varvtalsområdet är 500–3 000 rpm och strömförbrukningen anges i listan som ≤ 62 W — siffran visas under en ström-etikett, så den återges här exakt som den är tryckt, snarare än omräknad.
Enheten listas även med en 2B-remhjulskiva, vilket fastställer remgränssnittet. Om din bil använder en annan typ av remhjulskiva löses olikheten vid kopplingen snarare än vid kompressorn — vårt utbud av magnetkopplingar täcker separat formerna 260/210 2A2b, 260 × 216 samt 226/197 2A2B.
6. Vad vi ber dig skicka
Eftersom identifikationsplåten ofta saknas bekräftar vi passningen på grundval av bevis snarare än enbart modellnamnet.
Uppdaterad Bitzer bussluftkompressor, familjen 4NFCY / 4PFCY / 4TFCY – tillverkarens officiella produktbild.
Samma plattform finns även i återbyggd form i BOCK FKX40 / FK40-serien.
GEA FK40 655K / 560K / 470K återbyggnad – alternativ väg när kärnan är en FK40.
Fråga 1. Vilka fordon passar denna uppdaterade Bitzer-enhet?
Tillverkaren anger KING LONG HAISE från år 2005 och nyare, vilket omfattar motorvarianterna 2,4, 2,0 D och 2,2. Andra plattformar bör verifieras mot cylindervolym och slagvolym.
Fråga 2. Är den uppdaterad eller helt ny?
Det är en uppdaterad enhet – i annonsen anges den som uppdaterad Bitzer-produktion, inte nyproducerad. Samma plattform finns även i återbyggd form via GEA- och BOCK FK40-serierna.
Fråga 3. Hur vet jag vilken slagvolym jag har?
Läs av plattan för en cc/rev-siffra, eller mät cylinderns diameter mot den offentliggjorda uppsättningen på 65 / 60 / 55 / 50 / 55 mm. Slaglängden är 49,5 mm för hela sortimentet.
Fråga 4. Vilken kylmedie och vilken spänning?
R134a, 24 V, driftområde 500–3 000 rpm med en 2B-remhjul.
Q5. Vad omfattar garantin?
1 år.
7. Var och hur detta tillverkas
En luftkonditioneringsdel till buss bedöms vanligtvis utifrån tre aspekter: om den passar, om den håller länge och om leverantören kan upprepa beställningen. Alla tre aspekter går tillbaka till vad fabriken faktiskt kontrollerar.
Vad vi kontrollerar |
Vad det påverkar hos er |
Motorlindning, injektningsformning, stansning och montering – allt internt |
Konsistens mellan provexemplet som ni godkänner och serien som ni tar emot |
Komponenttester med interna instrument |
Felmoder som uppstår i fältet snarare än på provbänken |
68 samarbetande fabriker |
Om en beställning under högsäsong eller en stor beställning fortfarande levereras på det lovade datumet |
mer än 12 år som guldleverantör på Alibaba.com, betygsatt med 4,7 av 5 |
En efterlevnadshistorik som du kan granska innan du lämnar din första beställning |
Tidsenlig leveransgrad 91,2 %, genomsnittlig svars tid ≤ 3 timmar |
Hur mycket av din egen planeringstid denna leverantör kräver |
Grundades 2007 och har sitt säte i Xiangtan Economic and Technological Development Zone i provinsen Hunan; företaget har mer än 15 års erfarenhet av luftkonditioneringsdelar till bussar och lastbilar, sysselsätter över 80 personer på en yta mellan 5 000 och 10 000 m², rapporterar ett årligt försäljningsvärde på över 90 miljoner yuan och en årlig produktion på mer än 800 000 enheter samt exporterar till över 50 länder.
8. Produktionsgolvet, maskinerna och lagret
Följ delen baklänges genom anläggningen, från byggnaden där den tillverkas till kartongen som den lämnar anläggningen i.
1. Anläggningen — Xiangtan Economic and Technological Development Zone, Hunan-provinsen, Kina. Adressen där ett besök eller en revision skulle äga rum.
2. Monteringslinjen — blåsare- och fläktaggregat monteras och kontrolleras vid arbetsbänken, inte underentreprenad.
3. Motorlindning — statorer lindas internt på en automatisk lindningsmaskin, vilket är den process som avgör motorns livslängd.
4. Produktionslinjen — komponenter placeras ut vid stationerna längs linjen, så att sekvensen är fastställd snarare än improviserad.
5. Färdigvaruförrådet — exportkartonger placeras ut för avsändning, vilket är där förpackningsstandarden tillämpas.
6. Varumärkesväggen och certifikatutställningen — företagets identitet och de på platsen sparade certifikaten.
Anläggningen i Xiangtan Economic and Technological Development Zone, Hunan-provinsen, Kina.
Monteringslinje — blåsare- och fläktaggregat monteras och kontrolleras vid arbetsbänken.
Intern motorlindning — statorer lindas på en automatisk lindningsmaskin.
Produktionslinje – komponenter ställda ut vid stationerna längs linjen.
Lager för färdiga produkter – exportkartonger ställda ut för avsändning.
Varumärkesvägg samt certifikat och referensdisplay på platsen i anläggningen.
Besöken är verkliga. Ett besök eller en granskning kan ordnas innan du förpliktar dig till ett program, och en inspektör från SGS, BV eller TÜV kan delta i den förutsändningsbaserade inspektionen enligt en standard som du anger.
9. Certifiering, provning och tredjepartsinspektion
Två separata saker är värt att kontrollera för varje luftkonditioneringskomponent du köper: om fabrikens kvalitetssystem är certifierat och om den enskilda komponenten kan dokumenteras. Vi täcker båda aspekterna, och båda är öppna för verifiering utifrån.
Testdata kan tillhandahållas. Om din kvalitetsfil kräver stödjande siffror i stället för enbart en förklaring, begär testdata för den modell du beställer.
10. Utfärdade certifikat, med nummer
Certifikat eller godkännande, med dess nummer |
Utfärdat av |
Giltighet |
IATF 16949:2016 kvalitetsledningssystem — omfattning: utformning och tillverkning av luftblåsare för luftkonditioneringssystem [USI CKMMPC] — Certifikat 126765/A/0001/SM/En (CN-registrering 126765/A/0001/SM/ZH); IATF-nummer 0475895 |
URS — United Registrar of Systems, utfärdat genom URS Certification (Hangzhou) Co., Ltd.; verifierbart på www.cnca.gov.cn |
Utfärdat den 6 juni 2023, giltigt till den 5 juni 2026 |
ECE-typgodkännande — komponenter för fordon, godkända för serieproduktion (E57, Republiken San Marino) — Godkännande E57*COP*1682; granskningsrapport ATS-SM-IR-COP-13381 |
Myndighet för typgodkännande, Republiken San Marino (teknisk tjänst RSMAO-01) |
Granskad den 15/05/2024, giltig till den 14/05/2026 |
ECE-reglering nr. 10 godkännande — elektrisk/elektronisk delmontage, 24 V likström, fordonsklasser M, N och O; typ WLNF343-4 (variant WZHF2101-3) — Godkännande E57*10R06/02*0809, utvidgning 00; granskningsrapport ATS-SM-IR-10-13380 |
Myndighet för typgodkännande, Republiken San Marino; AUTOMOTIVE TECHNICAL SERVICE S.r.l.; provat av Guangzhou LCS Compliance Testing Laboratory Ltd. (ISO 17025) |
Rapport 05/06/2024, godkännande utfärdat 11/07/2024 |
CE — Direktiv om elektromagnetisk kompatibilitet 2014/30/EU, provat enligt EN IEC 61000-6-3:2021 och EN IEC 61000-6-1:2019 (borstlös fläkt) — Certifikat TBC-C-202308-0315-1; provrapport TBR-C-202308-0315-1 |
Shenzhen Toby Technology Co., Ltd. |
17 oktober 2023 |
RoHS — Direktiv 2011/65/EU, ändrat genom (EU) 2015/863, provat enligt IEC 62321-serien (borstlös fläkt) — Certifikat TBC-C-202308-0315-2; provrapport TBR-C-202308-0315-2 |
Shenzhen Toby Laboratories Inc. |
23 oktober 2023 |
Lågspänningsdirektiv 2014/35/EU (bilaga III) och EMC-direktiv 2014/30/EU (bilaga II) — EN IEC 60335-1:2023, EN 62233:2008, EN IEC 55014-1:2021, EN IEC 55014-2:2021, EN IEC 61000-6-1:2019, EN IEC 61000-6-3:2021 (borstlös fläkt) — Certifikat M.2024.206.C110335; rapport TCF-OY20241115-EMCLVD-A |
UDEM International Certification Auditing Training Centre Industry and Trade Inc. Co. (Ankara, Turkiet); verifierbar på www.udem.com.tr |
Registrerad 26.11.2024, giltig till 25.11.2029 |
Varje rad ovan kan kontrolleras. Certifikat i PDF-format levereras på begäran så att du kan jämföra numret med utfärdande myndighet samt med de modeller som anges i certifikatet. IATF 16949-registreringen och San Marinos E57-typgodkännande gäller på företagsnivå; CE-, RoHS-, lågspännings-/EMC- och ECE R10-godkännandena gäller för borstlösa fläktserien.
IATF 16949:2016-registreringscertifikat 126765/A/0001/SM/En — giltigt till 05 juni 2026.
ECE-typgodkännande E57*COP*1682, Republiken San Marino — giltigt till 14/05/2026.
CE/EMC-certifikat TBC-C-202308-0315-1 — provrapport TBR-C-202308-0315-1.
RoHS-deklaration TBC-C-202308-0315-2 — provrapport TBR-C-202308-0315-2.
Lågspännings/EMC-certifikat M.2024.206.C110335 — giltigt till 25.11.2029.
11. Hur liten beställning går att göra, hur lång leveranstid
Minimibeställningskvantitet (MOQ) och produktionsomfattning är de två siffrorna som avgör hur mycket driftskapital en hyllposition kostar. Båda fastställs av artikeltypen, så läs längs raden som motsvarar det du köper.
Standardkatalogartiklar |
Från 1–2 stycken – vissa fläktar från 1 stycke, kondensorfläktar från 2 stycken |
Partiartiklar |
Vanligtvis 6–50 stycken, beroende på referensen |
Anpassade artiklar |
Beror på verktyg och process som ingår och bekräftas per projekt |
Leveranstid |
Tidsintervallet mellan att en beställning bekräftas och att varorna är klara för frakt; siffran för din kvantitet bekräftas i offerten |
Provbeställningar är den vanliga vägen. Testa kvaliteten på en liten kvantitet först, sedan skala upp när den är beprövad på din marknad. Beställningskvantitet, produktionsomfattning och fraktmetod bekräftas tillsammans med offerten.
Artikelnummer / modell |
Minsta orderkvantitet |
Produktionstid |
Fk40 655k |
2 stycken |
1–100 stycken: 60 dagar; 100 stycken: förhandlas |
260/–210 2A–2B |
Ingen minimibeställningsmängd – alla mängder accepteras |
1–100 stycken: 35 dagar; 100 stycken: förhandlas |
Enligt den officiella listningen för varje ovanstående referens. Produktionstiden är den angivna tiden för att tillverka varorna innan de skickas ut; den exakta tiden för din beställningsmängd anges i offerten.
12. Fyra anpassningsvägar och hur de fungerar
De flesta leverantörer erbjuder *anpassning* som ett enda ord. I praktiken delas det upp i fyra olika projekt med fyra olika ledtider, och att veta vilken av dem du begär är avgörande för att hålla ett program i tid.
1. ODM privatmärkning – vi tillverkar den del som vi redan gör och applicerar ditt varumärke: silkscreen, etikett, förpackningslåda, instruktionsblad och garantikort. Snabbaste vägen, lägst verktygskostnad.
2. Omvänd konstruktion baserad på prov – skicka en gammal, skadad eller originaldel som demonteras, mäts, analyseras avseende material och återges parametriskt. Användbart när inga ritningar finns och originalet inte är tillgängligt.
3. Full anpassning enligt ritning – mått, elektriska parametrar och monteringsmetod utformas enligt er 2D/3D-ritning eller parameterlista.
4. Utveckling baserad på konstruktion – från koncept till produktion, inklusive kostnadsorienterad optimering inom kvalitetsgränserna, för applikationer utan någon referensdel alls.
Etapp |
Vad som händer |
Tid |
1. Kravinsamling |
Ett av följande: ett originalutrustningsnummer (OE-nummer), ett fysiskt prov, en 2D/3D-ritning eller en parameterlista startar projektet – ju mer komplett information som ges, desto kortare blir utvecklingstiden. |
Omedelbar |
2. Lösningens bekräftelse |
Måttjämförelse mot prov eller OE, bedömning av överensstämmelse, utvecklingsplan och offert. Med en ritning och ett prov krävs vanligtvis ingen verktygstillverkning för att framställa ett prov. |
Dagar |
3. Provproduktion |
Prov tillverkas och levereras för granskning innan massproduktion |
Cirka 30 dagar för standardbaserat provarbete; ny verktygstillverkning beror på formens komplexitet |
4. Massproduktion |
Serietillverkning sker efter godkännande av prov, inklusive första-artikelnkontroll och provtagning under produktionen |
40–60 dagar i lager, beroende på process och kvantitet |
Kvalitetssäkring för ett anpassat projekt sker i tre lager: dimensionell kartläggning och provmontering i utvecklingsfasen; ett prov före produktion som levereras till er för granskning; samt första-artikelnkontroll och provtagning under produktionen, med spårbara register för viktiga dimensioner, dynamisk balans och elektriska parametrar.
13. Marknader som betjänas och varumärken som refereras till
Område |
Typisk köpare |
Mellanöstern |
Eftermarknadshandlare, flottverkstäder |
Sydamerika |
Utnyttandehandlare av reservdelar och reparationkedjor |
Sydostasien |
Handlare och verkstäder för klimatanläggningsoverföring |
Östeuropa |
Distributörer och flottunderhållsverkstäder |
Mexiko, Förenade arabemiraten och Filippinerna är de tre största enskilda exportmarknaderna. Utöver den regionala handeln levererar företaget till flottkunder och luftkonditioneringsombyggnadsverkstäder som köper enligt fordonlista snarare än en delnummer.
Korsreferensersättningstäckning: SPAL, Valeo, Thermo King, Webasto, Scania, Yutong, DAF, Mercedes, Volvo och Hwasung Thermo. Där en obekräftad matchning är möjlig anger vi detta och föreslår provverifiering i stället för att skicka ut på antagande.
14. Frågor köpare ställer innan beställning
Fråga 1. Vad är minimibeställningskvantiteten?
Standardkatalogartiklar börjar från 1–2 stycken; partikulära artiklar är vanligtvis 6–50 stycken; anpassade artiklar beror på verktyg och process. Provbeställningar är välkomna – det är den standardmässiga metoden för att minska risken vid ett första program.
Fråga 2. Vilka är betalningsvillkoren?
Betalningsvillkoren bekräftas tillsammans med offerten. Om de officiella listorna anger betalningsmetoder visas dessa i beställningsavsnittet på denna sida.
Fråga 3. Vilken garanti erbjuder ni?
1 år.
Fråga 4. Kan ni leverera prov?
Tillgängligheten av prov varierar beroende på referens. Om listan anger villkor för prov kan ett prov levereras mot den angivna provavgiften. Skicka oss artikelnumret så bekräftar vi om det finns tillgängligt för er modell.
Fråga 5. Hur förpackas varorna?
Standardexportförpackning ingår: inre låda, yttre kartong och stötdämpande material, utformad enligt kraven för sjöfrakt med fall- och tryckprov innan leverans. Färgtryck, träskåp och pallisering är valfritt.
Fråga 6. Accepterar ni inspektion av tredje part?
Ja – SGS, BV eller TÜV innan leverans, enligt en standard som ni anger, t.ex. AQL-provtagning. Varorna levereras först efter att inspektionen godkänts.
Skicka oss fordonets uppgifter
Hunan Weili Auto Parts Appliance Co., Ltd. — grundat 2007, ISO 9001- och IATF 16949-certifierad tillverkare av AC-delar, elektriska fläktar, fläktar, belysning och generatorkomponenter till bussar och lastbilar.
Berätta för oss märke, modell och årsmodell för fordonet – samt skicka ett foto på den gamla kompressorn om du har ett – så bekräftar vi vilken fördelningssteg du behöver innan du beställer.
WhatsApp / WeChat: +86-18670382782 | Fast telefon: +86-0731-82034997 / 82034998
E-post: [email protected] | Webbplatser: www.cooliparts.com | www.weilipart.com | www.weiliautomotive.com
Skicka oss ditt OEM-artikelnummer, fordonsmodell eller ritning – vi svarar inom 24 timmar med en offert och ett tekniskt datablad.