En koppling är två gränssnitt – magnetkopplingar för bussens luftkonditioneringsskompressor
260/210 2A2b · 260 × 216 mm · 226/197 2A2B · 24 V och 12 V / 24 V · 60 W och högre · 1 års garanti
Dokumenttyp: OEM-ersättningsproduktsfil | Sortiment: fem magnetkupplingar | Garanti: 1 år
- Översikt
- Rekommenderade produkter
- Köparprofil – eftermarknadsersättningsgrossister, luftkonditioneringsomföringsverkstäder och flottkunder i Mellanöstern, Sydamerika, Sydostasien och Östeuropa.
- Marknadsfokus – Mexiko, Förenade Arabemiraten och Filippinerna är de tre största exportmarknaderna.
- Korsrefererade varumärken – SPAL, Valeo, Thermo King, Webasto, Scania, Yutong, DAF, Mercedes, Volvo och Hwasung Thermo.
- Fordonsomfattning — personbilar, bussar och turistbussar, tunga lastbilar och halvtrailers samt stora fordon inklusive byggmaskiner, gaffeltruckar och gruvlastbilar.
- Villkor för återköp — långsiktiga partners får dedicerad kontotservice, prioriterad produktionsplanering och en trappad återbetalningspolicy.
- Verifiering — fabriksbesök och revisioner är välkomna, och plattformsregistret (betyg, i tid levererade order) är offentligt.
1. Samma koppling misslyckas av två helt olika orsaker
En magnetisk koppling har ett elektriskt gränssnitt och ett mekaniskt gränssnitt, och dessa misslyckas oberoende av varandra. En bränd lindning och en sliten skivgrova är olika fel med olika symtom – och när en koppling köps i fel dimension är det nästan alltid en av dessa två som inte stämmer.
Därför delas denna sida upp på samma sätt. Läs avsnitt 2 för den elektriska sidan och avsnitt 3 för den mekaniska sidan. De flesta köpare behöver endast en av dem.
Symtomguide. Kompressor engagerar inte alls → börja med den elektriska sidan. Kompressorn engagerar men remmen glider, kvittrar eller rivs sönder → börja med den mekaniska sidan.
2. Gränssnitt ett – Den elektriska sidan: lindningen
Tre värden definierar det elektriska gränssnittet: lindningsspänning, lindningseffekt och – på vissa enheter – den hastighet vid vilken kopplingen är angiven. I detta sortiment anges lindningen till 24 V med effekt från 60 W och uppåt, och den angivna hastigheten är 4 000 rpm.
En modell går längre och anger en momentan maxhastighet på 5 000 rpm tillsammans med ett statiskt friktionsmoment på ≥ 320 Nm. Det är den enda enheten i sortimentet som anges med ett momentvärde istället for ett nominellt momentvärde.
Elektrisk egenskap |
Värde för hela sortimentet |
Spolespänning |
24 V – en modell anger även 12 V / 24 V för montering på X426 / X430 |
Spoleffekt |
60 W, 62 W på enheten 260 × 216 (registrerat som ≤ 60 W respektive ≤ 62 W i egenskapsblocken, 60 W i leverantörens parametertabell) |
Nominalhastighet |
4 000 rpm |
Höghastighetsklassning |
5 000 rpm momentant, angivet för enheten 260 × 216 |
Vridmoment |
240 Nm nominellt för fyra enheter; ≥ 320 Nm statiskt friktionsmoment för enheten 260 × 216 |
3. Gränssnitt två – Den mekaniska sidan: Skiva och spår
Den mekaniska gränsytan är där de flesta felaktiga delköp sker, eftersom spårbenämningen i detta sortiment inte anges i PK-notation. Leverantören skriver 2A2B, 2A-2B eller 2A+2B – tre olika stavningar av samma spårkonfiguration beroende på vilken kolumn du läser.
Mekanisk egenskap |
Värde för hela sortimentet |
Skiva/spår-benämningar |
2A2b · 2A2B · 2A-2B · 2A+2B (som angivet på varje produktlista) |
Yttre måttspecifikationer |
260/210 mm · 260 × 216 mm · 226/197 mm (registrerat som Φ226/Φ197 i leverantörens parametertabell) |
Spårantalsspecifikation |
Tillverkaren använder A/B-spårbenämningar; PK-notation förekommer inte på någon produktlista i detta sortiment |
Enskild brutto vikt |
10.000 kg · 14.000 kg · 15.000 kg · 17.000 kg · 18.000 kg över de fem enheterna |
4. Fem kopplingar, ett jämförelserutnät
Alla värden som listorna anger, sida vid sida. Läs rutnätet horisontellt längs den rad som intresserar dig, snarare än vertikalt från topp till botten.
Attribut |
260/210 2A2b |
260 × 216 mm |
226/197 2A2B |
4050294 |
260/–210 2A–2B |
Rör |
2A2B |
2A2B (2A+2B i parameter-tabellen) |
2A2B |
2A2B |
2A-2B |
Spolespänning |
24 V |
24 V |
24 V — 12 V / 24 V registrerade på samma lista |
24 V |
24 V |
Spoleffekt |
60 W |
≤ 62 W |
60 W |
60 W |
60 W |
Nominalhastighet |
4 000 rpm |
5 000 rpm momentant |
4 000 rpm |
4 000 rpm |
4 000 rpm |
Vridmoment |
240 Nm |
≥ 320 Nm statisk friktion |
240 Nm |
240 Nm |
240 Nm |
Passar kompressor |
FKX40, 4U / 4T / 4P / 4NFCY |
4PFCY / 4NFCY / FKX40 / 390–650 |
Thermo King X426, X430 |
HISPACOLD 4050294 |
BOCK FKX-40, Bitzer 4U / 4T / 4P / 4NFCY |
Enskild brutto vikt |
15.000 kg |
18 000 kg |
17.000 kg |
14 000 kg |
10 000 kg |
Garanti |
1 år |
1 år |
1 år |
1 år |
1 år |
5. Anpassning av antingen gränssnitt till din kompressor
Två vägar, beroende på vad du redan vet.
Om du känner till kompressormodellen
Gå utifrån raden *passar kompressor* i rutnätet. Området omfattar Bitzer 4-serien (4NFCY, 4PFCY, 4U, 4T, 4P), BOCK FKX-40 och FKX40, klass 390–650, HISPACOLD 4050294 samt Thermo King X426 / X430.
Om du endast har den gamla kopplingen
Mät pulleyn över dess största diameter och registrera spårordningen såsom den är stämplad eller formgjuten på pulleyns framsida. De tre yttre formerna i detta sortiment – 260/210, 260 × 216 och 226/197 – är inte utbytbara, och spårformen avgör remmen.
6. Mät innan du beställer
1. Största pulleydiameter – 260 eller 226 separerar omedelbart de två familjerna.
2. Spårordning enligt märkning – förvänta dig en A/B-beteckning snarare än ett PK-nummer på dessa enheter.
3. Spolspännning – 24 V är standard för hela sortimentet; bekräfta 12 V / 24 V om ditt fordon har ett 12 V-system.
4. Kompressormodell – detta avgör vanligtvis frågan.
5. Skicka oss de tre siffrorna eller en bild av pulleyytan, så bekräftar vi referensen innan vi skickar ut varan.

260/210 2A2b-kuppling, 24 V, 60 W – för FKX40 samt Bitzer 4U/4T/4P/4NFCY.
260 × 216 mm-kuppling – den enhet som har värdena 5 000 rpm och ≥ 320 Nm.
226/197 2A2B-kuppling för Thermo King X426- och X430-kylaggregat.
Kuppling för HISPACOLD 4050294-montering.

260/–210 2A-2B-kuppling för BOCK FKX-40 samt Bitzer 4U/4T/4P/4NFCY.
Fråga 1. Använder dessa kupplingar PK-rännbeskrivning?
Nej. Varje artikel i denna serie anger rännbeskrivningen som 2A2B, 2A-2B eller 2A+2B. PK-beteckning förekommer inte någonstans bland de fem artiklarna, så konvertera inte mellan dessa beteckningar vid jämförelse med en katalog.
Fråga 2. Är spolen 12 V eller 24 V?
24 V på fyra av de fem enheterna. Enheten 226/197 för Thermo King X426 / X430 registrerar både 24 V och 12 V / 24 V i olika fält i samma listning.
Fråga 3. Vad är skillnaden mellan 240 Nm och ≥ 320 Nm?
Värdet 240 Nm är den nominella vridmomentet som registrerats på fyra enheter. Värdet ≥ 320 Nm för enheten 260 × 216 anges som statisk friktionsvridmoment – en annan typ av mätning – och denna enhet har även en momentan hastighetsklass på 5 000 rpm.
Fråga 4. Vilken koppling passar en Bitzer 4NFCY?
Tre av de fem omfattar Bitzer 4-serien: 260/210 2A2b och 260/-210 2A-2B listar båda 4U / 4T / 4P / 4NFCY, och 260 × 216 listar 4PFCY / 4NFCY tillsammans med FKX40 och klassen 390–650.
Fråga 5. Vilken garanti gäller?
1 år för alla fem enheter.
7. Certifikat, provningsregim och inspektion
Area |
Status |
IATF 16949 Automobilkvalitetsledning |
Certifierad |
ISO 9001-processkontrollramverk |
Tillämpas vid inkommande inspektion, processkontroll och slutproduktprovning |
TÜV Rheinlands granskning på plats |
Godkänt |
Egna provningsinstrument |
Flera enheter; 100 % mottagningskontroll av material |
Komponentprovningsprogram |
Dynamisk balans, elektrisk prestanda, hög/låg temperatur, livslängdsprov |
Tredjepartsgranskning innan leverans |
SGS / BV / TÜV, enligt en angiven standard såsom AQL |
CE-/RoHS-deklarationer (fläkt- och motorprodukter) |
Utfärdas enligt kraven i målmarknaden |
FCC (Nordamerika) |
Kraven kan tillfredsställas |
Bevis på att ni faktiskt kan använda dem: testdata för den modell ni köper är tillgängliga på begäran, och anläggningen är öppen för er egen granskning eller en inspektion av TÜV, SGS eller BV innan leverans.
8. Certifierings- och provrapportregister
Allt som anläggningen innehar, numrerat — från registreringen av kvalitetssystemet för fordon till E-märkesgodkännandena samt CE-, RoHS- och lågspännings-/EMC-deklarationerna.
1. IATF 16949:2016-kvalitetsledningssystem — omfattning: konstruktion och tillverkning av luftblåsare för luftkonditioneringssystem [USI CKMMPC] — Certifikat 126765/A/0001/SM/En (CN-registrering 126765/A/0001/SM/ZH); IATF-nr. 0475895. Utfärdat av URS — United Registrar of Systems, utfärdat genom URS Certification (Hangzhou) Co., Ltd.; verifierbart på www.cnca.gov.cn. Utfärdat den 6 juni 2023, giltigt till den 5 juni 2026.
2. ECE-typgodkännande – komponenter för fordon, godkända för serieproduktion (E57, Republiken San Marino) – Godkännande E57*COP*1682; granskningsrapport ATS-SM-IR-COP-13381. Utfärdat av Myndigheten för typgodkännande, Republiken San Marino (teknisk tjänst RSMAO-01). Granskning utförd 15/05/2024, giltigt till 14/05/2026.
3. ECE-förordning nr 10-godkännande – elektrisk/elektronisk delmontage, 24 V likström, fordonskategorier M, N och O; typ WLNF343-4 (variant WZHF2101-3) – Godkännande E57*10R06/02*0809, utvidgning 00; granskningsrapport ATS-SM-IR-10-13380. Utfärdat av Myndigheten för typgodkännande, Republiken San Marino; AUTOMOTIVE TECHNICAL SERVICE S.r.l.; provat av Guangzhou LCS Compliance Testing Laboratory Ltd. (ISO 17025). Rapport 05/06/2024, godkännande utfärdat 11/07/2024.
4. CE – Direktiv om elektromagnetisk kompatibilitet 2014/30/EU, provat enligt EN IEC 61000-6-3:2021 och EN IEC 61000-6-1:2019 (borstlös fläkt) – Certifikat TBC-C-202308-0315-1; provrapport TBR-C-202308-0315-1. Utfärdat av Shenzhen Toby Technology Co., Ltd. 17 oktober 2023.
5. RoHS – Direktiv 2011/65/EU, ändrat genom (EU) 2015/863, provat enligt IEC 62321-serien (borstlös fläkt) – Certifikat TBC-C-202308-0315-2; provrapport TBR-C-202308-0315-2. Utfärdat av Shenzhen Toby Laboratories Inc. 23 oktober 2023.
6. Lågspänningsdirektiv 2014/35/EU (bilaga III) och EMC-direktiv 2014/30/EU (bilaga II) – EN IEC 60335-1:2023, EN 62233:2008, EN IEC 55014-1:2021, EN IEC 55014-2:2021, EN IEC 61000-6-1:2019, EN IEC 61000-6-3:2021 (borstlös fläkt) – Certifikat M.2024.206.C110335; rapport TCF-OY20241115-EMCLVD-A. Utfärdat av UDEM International Certification Auditing Training Centre Industry and Trade Inc. Co. (Ankara, Turkiet); verifierbar på www.udem.com.tr. Registrerad 26.11.2024, giltig till 25.11.2029.
Spårbarhet. Varje rad kan kontrolleras oberoende: IATF-registreringen via den utfärdande registreringsmyndigheten, E57-godkännandena via San Marinos myndighet för typgodkännande samt CE-/RoHS-/lågspännings- och EMC-deklarationerna via de namngivna laboratorierna. Godkännandena för likströmslösa fläktar anger de täckta modellerna på certifikatet, som vi skickar på begäran.
IATF 16949:2016-registreringscertifikat 126765/A/0001/SM/En — giltigt till 05 juni 2026.
ECE-typgodkännande E57*COP*1682, Republiken San Marino — giltigt till 14/05/2026.
CE/EMC-certifikat TBC-C-202308-0315-1 — provrapport TBR-C-202308-0315-1.
RoHS-deklaration TBC-C-202308-0315-2 — provrapport TBR-C-202308-0315-2.
Lågspännings/EMC-certifikat M.2024.206.C110335 — giltigt till 25.11.2029.
9. Beställningskvantiteter och produktionsomfattning
De fyra frågor som uppstår vid nästan varje första beställning, besvarade på samma sätt som vi gör i offerten.
Fråga |
Svar |
Vad är minimibeställningskvantiteten (MOQ)? |
Standardkatalogartiklar börjar från 1–2 stycken; partiariklar är vanligtvis 6–50 stycken; anpassade artiklar beror på verktyg och process som är involverade. |
Kan jag börja med en provbeställning? |
Ja – en liten partiförsök är den vanliga vägen. Bekräfta först kvaliteten, sedan skala upp när den är beprövad på er marknad. |
Hur lång är produktionstiden? |
Produktionstiden är tidsintervallet från orderbekräftelse till att varorna är klara för avsändning. Om den officiella listan anger ett värde som referens återges det i tabellen nedan. |
Vad behöver jag skicka? |
OE-numret om ni har det, annars märkes- och modellbeteckningen, eller foton på den gamla delen med måttangivelser. |
Leveranstiden bekräftas i offerten, inte uppskattas. Den exakta produktionstiden beror på er beställda kvantitet och den aktuella schemaläggningen, så den anges i offerten istället for att anges som ett intervall.
Artikelnummer / modell |
Minsta orderkvantitet |
Produktionstid |
WLC14 |
1 styck |
1–10 stycken: 15 dagar; 10 stycken: förhandlas separat |
6FY-260/216 |
1 styck |
1–100 stycken: 10 dagar; 100 stycken: förhandlas |
260/–210 2A–2B |
Ingen minimibeställningsmängd – alla mängder accepteras |
1–100 stycken: 35 dagar; 100 stycken: förhandlas |
Enligt den officiella listningen för varje ovanstående referens. Produktionstiden är den angivna tiden för att tillverka varorna innan de skickas ut; den exakta tiden för din beställningsmängd anges i offerten.
10. Fabriken bakom denna del
Hunan Weili Auto Parts Appliance Co., Ltd. grundades 2007 och tillverkar endast luftkonditioneringskomponenter för bussar och lastbilar – därför är sortimentet djupt snarare än brett.
Fabrikens fakta |
Detalj |
Etablerad |
2007 |
Branscherfarenhet |
Mer än 15 år av erfarenhet av luftkonditioneringsdelar för bussar och lastbilar |
Plats |
Xiangtan Economic and Technological Development Zone, Hunan Province, China |
Anställda |
80+ |
Fabriksområde |
5 000–10 000 m² |
Årliga försäljningssiffror |
Över 90 miljoner yuan |
Årlig produktion |
Mer än 800 000 enheter |
Exportmarknader |
Mer än 50 länder |
Processer inom företaget |
Motorlindning, injektering, stansning, slutmontering och testning |
Partnernätverk |
68 samarbetande anläggningar som ger flexibel leveranskedjekapacitet för högsäsong och stora beställningar |
- Det är inte sant. |
Guldleverantör i mer än 12 år; butiksbetyg 4,7/5; i tid-leveransgrad 91,2 % |
Svarsprestanda |
Genomsnittlig svarstid ≤ 3 timmar; andel tidiga svar 99,07 %; cirka 52 % av förfrågningarna besvaras inom 5 minuter |
Varför det är kommersiellt viktigt: delarna tillverkas i vår egen anläggning istället for att köpas in och återförsäljas, så att tekniska frågor om en kompressor, fläkt eller vattenpump når de personer som tillverkar dem.
11. Anläggning och produktionslinje på fotografier
Förtroende bygger på kvalitet, och kvalitet förändrar världen – därför är den linje som tillverkar denna komponent öppen för er inspektion.
Anläggningen i Xiangtan Economic and Technological Development Zone, Hunan-provinsen, Kina.
Monteringslinje — blåsare- och fläktaggregat monteras och kontrolleras vid arbetsbänken.
Intern motorlindning — statorer lindas på en automatisk lindningsmaskin.
Produktionslinje – komponenter ställda ut vid stationerna längs linjen.
Lager för färdiga produkter – exportkartonger ställda ut för avsändning.
Varumärkesvägg samt certifikat och referensdisplay på platsen i anläggningen.
Ett besök är det snabbaste sättet att fatta ett inköpsbeslut. Adressen och tillträdet till produktionslinjen är öppet för köpare som vill verifiera kapacitet, utrustning och kvalitetskontroll innan de binder sig till ett program. Förskipsinspektion av SGS, BV eller TÜV enligt en standard som ni anger ingår i processen, inte som ett undantag.
Komponenterna på denna sida lindas, formas, stansas, monteras och testas inom den ovan nämnda anläggningen, så att tekniska frågor går direkt till de personer som tillverkar dem, snarare än att gå via ett handelskontor.
12. Egenmärkning och anpassad utveckling
Vill du ha |
Rutt |
Vad ni skickar |
Er varumärkesprägling på en komponent som vi redan tillverkar |
ODM-egenmärkning – silkscreen, etikett, förpackning, instruktionsblad, garantiintyg |
Varumärkesgrafik, förpackningsspecifikation |
En kopia av en del utan ritning |
Omvänd teknisk analys baserad på provexemplar – demontering, mätning, materialanalys, återställning av parametrar |
Provexemplaret självt |
En del enligt dina egna specifikationer |
Full anpassning – mått, elektriska parametrar, montering |
2D-/3D-ritning eller parameterlista |
En del som ännu inte finns |
Utveckling baserad på konstruktion – från koncept till produktion |
Specifikation, målkostnad eller problemformulering |
Utvecklingscykel. Kravinsamling påbörjas så snart som helst ett indata har kommit in – ett OE-nummer, en provbit, en ritning eller en parametertabell. Därefter följer lösningens bekräftelse, inklusive dimensionell kartläggning och ett offert. Ett standardprojekt baserat på provbitar ger en provbit inom cirka 30 dagar; massproduktion och lagerhållning sker 40–60 dagar efter att provbiten godkänts, beroende på process och kvantitet.
Kostnadsposition. Små ändringar, t.ex. silkscreen, etiketter eller kabellängd, är vanligtvis kostnadsfria eller medför endast en liten revisionsavgift. Ny verktygstillverkning medför en formkostnad, som återbetalas eller amorteras när den överenskomna volymen uppnås. Anpassade beställningskvantiteter beror på den aktuella verktygstillverkningen och processen, och företaget accepterar medvetet små serier för provbeställningar som större anläggningar avvisar.
Spårbarhet. Anpassade delar stöds av dimensionell kartläggning och provmontering under utvecklingen, en förproduktionsprovdel innan serietillverkningen samt första-artikelkontroll tillsammans med pågående stickprovskontroller med protokoll för nyckeldimensioner, dynamisk balans och elektriska parametrar.
13. Vem köper detta och vad ersätter det
Kunderna bakom denna del är grossister och reparationkedjor snarare än enskilda köpare – vilket påverkar hur siffrorna fungerar för dem.
Universalpassning först, OE-specifik passning andra är den vanliga lagerstrategin: håll ett universellt utbud av 12 V / 24 V för att täcka spontana köp, sedan säkrar du de OE-specifika referenserna som dina återkommande kunder begär efter artikelnummer.
14. Köpsfrågor som vi ofta får
Fråga 1. Hur liten beställning kan jag göra?
Standardkatalogartiklar börjar från så få som 1–2 stycken (vissa blåsare från 1 styck, kondensorfläktar från 2 stycken); partibeställningar är vanligtvis 6–50 stycken; anpassade artiklar beror på verktyg och process.
Fråga 2. Kan jag testa kvaliteten innan jag gör en volymbeställning?
Ja – en liten provbeställning är den vanliga vägen. Bekräfta kvalitet och samarbete med en liten mängd först, sedan skala upp. Den överenskomna mängden, produktionsperioden och fraktmetoden fastställs tillsammans med offerten.
Fråga 3. Vilken garanti gäller?
1 år för hela sortimentet.
Fråga 4. Hur förpackar ni för export?
Standardexportförpackning – inre låda, yttre kartong och stötdämpning – ingår i offerten. Färgade lådor, träskåp, pallisering och varumärkesutskrift kan läggas till. Förpackningen är utformad enligt sjöfraktstandarder, med fall- och tryckprov innan avsändning.
Fråga 5. Kan tredjepartsinspektion ordnas?
Ja. SGS, BV eller TÜV kan utföra inspektion innan frakt enligt en standard som du anger, t.ex. AQL-provtagning, och varorna fraktas så snart inspektionen godkänts.
Fråga 6. Kan jag blanda flera modeller i en container?
Ja. Flervärdsblandad lastning i en enda containrar stöds, med kartonger märkta efter destination, vilket utnyttjar utrymmet bättre och sprider frakt kostnaden över fler enheter.
Skicka oss pulleydimensionerna
Hunan Weili Auto Parts Appliance Co., Ltd. — grundat 2007, ISO 9001- och IATF 16949-certifierad tillverkare av AC-delar, elektriska fläktar, fläktar, belysning och generatorkomponenter till bussar och lastbilar.
Ange den största pulleydiametern, spårbenämningen och din kompressormodell – eller ett foto av pulleyansiktet – så bekräftar vi kopplingen inom 24 timmar.
WhatsApp / WeChat: +86-18670382782 | Fast telefon: +86-0731-82034997 / 82034998
E-post: [email protected] | Webbplatser: www.cooliparts.com | www.weilipart.com | www.weiliautomotive.com
Skicka oss ditt OEM-artikelnummer, fordonsmodell eller ritning – vi svarar inom 24 timmar med en offert och ett tekniskt datablad.